THE PANEL

THE BRITISH PROFESSIONAL CROWN GREEN BOWLING ASSOCIATION

September 2020 Results

Tuesday  22nd  September


Gary Ellis (10) 41 v 34 Dave Higginbottom (12j)


Stuart Mort (10) 41 v 36 Noel Burrows (10)



Monday  21st  September


Graeme Wilson (10) 41 v 38  David May (13j)


Neil Jenkinson (10) 41 v 35 Mark Foster (11j)



Friday  18th  September


David May (10) 41 v 33 Stuart Mort (11j)


Wayne Ditchfield (10) 41 v 35 Lee Johnstone (14j)



Thursday  17th  September


Paul Dudley (10) 41 v 37 Lee Johnstone (11j)


Billy Griffiths (12j) 41 v 32 Paul Harris (10)



Tuesday 15th September


Callum Wraight (10) 41 v 31 Gary Ellis (10)


Neil Jenkinson (10) 41 v 37 Mark Foster (10)



Monday  14th  September


Neil Bithell (10) 41 v 38 Graeme Wilson (10)


Dave Higginbottom (10) 41 v 38 Noel Burrows (10)



Sunday  13th  September


Final day panel 2 man team


Callum Wraight (2) 31 v 22 Mark Foster (2)


Wayne Ditchfield (2) 23 v 22 Noel Burrows (2)



Greg Smith (3) 31 v 25 Graeme Wilson (20


Gareth Herbert (3) 14 v 31 Gary Ellis (2)


Final


Ellis (2) 31 v 22 Ditchfield (2)


Wilson (2)  28 v 31 Wraight (2)



Saturday  12th  September


The Panel 2 man team Qualifier


Kevan Shaw (2) 31 v 19 Billy Speed (2)


Dave Higginbottom (2) 20 v 16 Richie Goddard (3)



Gareth Herbert (3) 31 v 21 Craig Gant (3)


Greg Smith (3) 22 v 30 Jack Dyson (3)



Qualifying Games 


Smith (3) 31 v 22 Shaw (2)


Herbert (3) 24 v 28 Higginbottom (2)


Gareth Herbert & Greg Smith qualify



Friday  11th  September


Neil Bithell (10) 41 v 37 Noel Burrows (12j)


Wayne Ditchfield (10) 41 v 30 David May (12j)



Thursday  10th  September


Paul Dudley (10) 41 v 39 Kevan Shaw (11j)


Mark Foster (10) 41 v 32 Gavin Parker (12j)



Wednesday  9th September


The panel 2 man team qualifier


Callum Wraight (2) 31 v 14 Paul Harris (2)


Wayne Ditchfield (2) 15 v 5 George Chadwick (2)



Simon Coupe (3) 31 v 17 Jack Hargreaves (3)


Stuart Mort (2) 18 v 4 Lee Johnstone (2)



Qualifying Game


Wraight (2) 31 v 16 Mort (2)


Ditchfield (2) 22 v 22 Coupe (3)


Wayne Ditchfield & Callum Wraight qualify



Tuesday  8th  September


Callum Wraight (10) 41 v 38 Gary Ellis (10)


Lee Johnstone (10) 41 v 28 Dave Higginbottom (11j)



Monday  7th  September


Neil Bithell (10) 41 v  36 Graeme Wilson (10)


Stuart Mort (10) 41 v 35 Neil Jenkinson (10)



Sunday 6th September


The Panel 2 man team 2nd qualifier


Graeme Wilson (2) 31 v 21 Chris Mordue (3)


Garry Ellis (2) 22 v 16 Joshua Mordue (3)


Chris Cooke (3) 31 v 20 Ben Phillips (3)


Neil Bithell (2) 21 v 12 Dave Phillips  (2)


Qualifying Game


Wison (2) 31 v 9 Chris Cooke (3)


Ellis (2) 10 v 12 Bithell (2)


Gary Ellis & Graeme Wilson qualify



Saturday 5th  September


The Panel 2 man team 1st qualifier


Noel Burrows (2) 31 v 11 Martin Bacon (2)


Mark Foster (2) 12 v 17 Neil smith (2)



Paul Dudley (2) 31 v 20 Jon Palmer (3)


Matt Gillies (3) 21 v 20 Tom Palmer (3)


Qualifying Game


Burrows (2) 31 v 20 Dudley (2)


Foster (2) 27 v 19 Gillies (3)


Noel Burrows & Mark Foster qualify



Friday  4th  September


Neil Bithell (10) 41 v 22 Paul Dudley (10)


Wayne Ditchfield (10) 41 v 35 Dave Higginbottom (12j)



Thursday  3rd  September


Stuart Mort (12j) 41 v 31 David May (10)


Billy Griffiths (12j) 41 v 38 Keith Robinson (10)



Tuesday 1st September


Graeme Wilson (11j) 41 v 29 Callum Wraight (10)


Lee Johnstone (11j) 41 v 37 John Crossley (10)


go back to the top